Σας καλωσορίζω στην ιστοσελίδα του 1ου Γυμνασίου Δράμας. Το 1ο Γυμνάσιο, ανταποκρινόμενο στις εκπαιδευτικές προκλήσεις του 21ου αιώνα, θέτει τον μαθητή στο επίκεντρο των αλλαγών με σκοπό τη συνολική αναβάθμιση του μορφωτικού επιπέδου των μαθητών και τη βελτίωση της ποιότητας του εκπαιδευτικού έργου.

• Στοχεύει στη διαμόρφωση δημιουργικού και ανοικτού εκπαιδευτικού κλίματος που όχι μόνο επιδέχεται, αλλά και δημιουργεί καινοτομία.
  • Αξιοποιεί σύγχρονα διδακτικά εργαλεία, όσο είναι εφικτό.
  • Είναι ένα ευέλικτο σχολείο και ανταποκρίνεται στις διαφοροποιημένες ανάγκες και ικανότητες μαθητών και εκπαιδευτικών.

Κάνουμε λοιπόν μια προσπάθεια ώστε να βρεθούμε κοντά, και ψηφιακά, με μαθητές, γονείς, εκπαιδευτικούς αλλά και με την κοινωνία της Δράμας. Επιθυμούμε να αποτελέσει η ιστοσελίδα μας, μια πηγή πληροφόρησης και επικοινωνίας με όλους τους παραπάνω. Στον ηλεκτρονικό μας χώρο, θα βρείτε άρθρα για τα νέα, τις δράσεις και τις δραστηριότητες του σχολείου μας.

Κωνσταντίνος Τερζάκης

Διευθυντής 1ου Γυμνασίου Δράμας

Thumbnail Σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη 17 Οκτωβρίου και ώρα 18:00 θα πραγματοποιηθεί Γενική Συνέλευση και Εκλογές του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων του 1ου...