Το τμήμα Α1, με αφορμή το λογοτεχνικό κείμενο του Άντον Τσέχωφ "Ο Βάνκας", που αναφέρεται στην παιδική εργασία και εκμετάλλευση, εργάστηκε σε ομάδες και δημιούργησε αφίσες με θέμα τα Δικαιώματα του Παιδιού. Οι μαθητές συνεργάστηκαν με κέφι και φαντασία προσπαθώντας να παρουσιάσουν τα βασικά παιδικά δικαιώματα.

IMG 20200220 094111

IMG 20200220 094116

IMG 20200220 094122

IMG 20200220 094127

IMG 20200220 094133

Με μεγάλο ενδιαφέρον οι μαθητές της Γ΄τάξης παρακολούθησαν την Πέμπτη, 20-02-20, την ενημερωτική δράση που πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του σχολείου μας από επαγγελματίες υγείας του Κέντρου Υγείας Δράμας, στο πλαίσιο Προγραμμάτων Πρόληψης Αγωγής και Προαγωγής Υγείας. Η δράση στόχευε στην ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών στο ευαίσθητο θέμα της Σεξουαλικής Αναπαραγωγικής Υγείας. Η προσέγγιση έγινε με επαγγελματισμό και σοβαρότητα, και οι μαθητές ανταποκρίθηκαν θετικά με απορίες και ερωτήματα. Το σχολείο ευχαριστεί θερμά για τη δράση το Επιστημονικό κλιμάκιο του Κ. Υ.

sexoualiki agogi

Στις 27 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη στο οινοποιείο Κ. Λαζαρίδη στην Αδριανή Δράμας, στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας.

20191127 100802 20191127 102041

Ευχαριστούμε τόσο την επιχείρηση που ανταποκρίθηκε στο αίτημά μας, όσο και το προσωπικό για την άψογη φιλοξενία, ενημέρωση και ξενάγηση.

Μετά την επίσκεψη ακολούθησε ένα διάλειμμα ψυχαγωγίας με άθληση σε γηπεδάκια 5Χ5.

20191127 103307

Την Πέμπτη, 16 Ιανουαρίου 2020 οι μαθητές του Γ1 και Γ2 του σχολείου μας παρακολούθησαν το θεατροπαιδαγωγικό- εκπαιδευτικό πρόγραμμα του ΚΘΒΕ "Με το βλέμμα του άλλου" εμπνευσμένο από το διήγημα του Λουίς Σεπούλβεδα "Η ιστορία του Μιξ, του Μαξ και του Μεξ". Μια τυφλή γάτα μ΄ένα αδύναμο ποντίκι μπορούν να πετύχουν το ακατόρθωτο;

IMG 1576 IMG 1586

Μέσα από τις τεχνικές του εκπαιδευτικού δράματος και αξιοποιώντας μορφές τέχνης όπως το Body Music (δημιουργία μουσικής με τη χρήση του σώματος) και το Visual Vernacular (που περιέχει στοιχεία ποίησης, παντομίμας και νοηματικής γλώσσας) οι μαθητές ευαισθητοποιήθηκαν γύρω από το θέμα της αναπηρίας , προσπάθησαν να μπουν στη θέση του άλλου, να αναπτύξουν ομαδικότητα και να σεβαστούν τη γνώμη του άλλου, να συναισθανθούν τις ανάγκες και την ελευθερία του άλλου και να διευρύνουν τις απόψεις τους γύρω από ευαίσθητα κοινωνικά ζητήματα.

IMG 1587

Στις 9 Μαΐου 1950 ο γάλλος υπουργός Εξωτερικών Ρομπέρ Σουμάν έδωσε στη δημοσιότητα μία δήλωση, με την οποία καλούσε τη Γερμανία, τη Γαλλία και άλλες χώρες να ενώσουν την παραγωγή τους στον άνθρακα και τον χάλυβα ως «το πρώτο συγκεκριμένο θεμέλιο μιας ευρωπαϊκής ομοσπονδίας». Το σημαδιακό αυτό γεγονός για τη δημιουργία της Ενωμένης Ευρώπης γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 9 Μαΐου ως Ημέρα της Ευρώπης.

europe day 0

Φέτος η ημέρα αυτή γιορτάστηκε και στο σχολείο μας. Μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου μέσα από ένα κουίζ έμαθαν, παίζοντας, διάφορα στοιχεία για τις χώρες της ΕΕ, που αφορούσαν τα σπουδαία μνημεία, τη γαστρονομία, τα ήθη, τις παραδόσεις και ανακάλυψαν πως όλοι οι λαοί είναι ίδιοι μέσα από τη διαφορετικότητά τους.

europe day 1

Ακόμη, διαπίστωσαν πως για να εξακολουθήσουν οι λαοί να βρίσκονται κάτω από την ίδια στέγη οφείλουν να σέβονται τα ανθρώπινα δικαιώματα, την ειρήνη, τη γλώσσα και τις αξίες όλων των πολιτών της ανεξαρτήτως καταγωγής.

europe day 3

Στη συνέχεια, κάποιοι μαθητές ζωγράφισαν στα πρόσωπα των συμμαθητών τους τις σημαίες των κρατών της ΕΕ με την τεχνική του face painting.

europe day 2

Thumbnail Την Πέμπτη, 27 Φεβρουαρίου 2020, στο πλαίσιο των πολιτιστικών προγραμμάτων: Ανακαλύπτοντας το αρχαίο θέατρο, Γωνιές πολιτισμού, Πολιτισμός και...