Την Δευτέρα 7 Νοεμβρίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Γ1 του σχολείου μας, στο πλαίσιο του μαθήματος «Πολιτική και Κοινωνική Αγωγή» και της δράσης με θέμα: «Μάθημα εκτός σχολείου – Η ιστορία κοινωνικών ομάδων γραμμένη στα κτήρια της πόλης μας», συμμετείχαν σε ιστορικό περίπατο που πραγματοποιήθηκε σε παλιά κτήρια και ναούς της πόλης μας. Είναι, λοιπόν, πλέον γνωστό στους μαθητές το σημαντικότερο μέρος της ιστορίας: του σχολικού κτηρίου του 1ου Γυμνασίου - Λυκείου Δράμας , των Εκπαιδευτηρίων, της Ταξιαρχίας, των Καπναποθηκών, του Μαρμάρινου σπιτιού, του ναού των Παμμεγίστων  Ταξιαρχών, του παλαιού και νέου Μητροπολιτικού Ναού, του ναού της Αγίας Σοφίας, του καφέ Ελευθερία, του σινεμά ΟΛΥΜΠΙΑ.

Στο θεατράκι της Αγίας Βαρβάρας, στη θέση μέρους της καπναποθήκης Σπίρερ που δεν υπάρχει σήμερα - χώρος στον οποίο έγινε η συγκέντρωση της Εβραϊκής κοινότητας της πόλης μας για να οδηγηθούν στα στρατόπεδα της Γερμανίας και της Πολωνίας - τα παιδιά απήγγειλαν ποιήματα και διάβασαν αποσπάσματα από το ημερολόγιο της Άννας Φρανκ.

Μαθητές /μαθήτριες και εκπαιδευτικοί ευχαριστούμε θερμά, τον κ. Νίκο Γεωργιάδη, διδάκτορα ιστορίας με πλούσιο συγγραφικό έργο στην τοπική μας ιστορία, για την πολύ προσεγμένη ξενάγηση και τον προσωπικό χρόνο που μας αφιέρωσε.