Θα θέλαμε από καρδιάς να ευχαριστήσουμε την οικογένεια μαθητή μας για την ευγενική δωρεά χρηματικού ποσού για τις ανάγκες και τις δράσεις του Ομίλου Φιλαναγνωσίας και Δημιουργικής Γραφής του σχολείου μας. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Ομίλου αποτελούν μια αναγνωστική κοινότητα που απολαμβάνουν την ανάγνωση λογοτεχνικών βιβλίων και πειραματίζονται με τη δημιουργική γραφή. Χαιρόμαστε πάρα πολύ που οι γονείς είναι δίπλα μας, αρωγοί της προσπάθειας που καταβάλλεται, και επιθυμούν να δώσουν ακόμη μεγαλύτερη ώθηση στις δημιουργικές και καινοτόμες δράσεις του Ομίλου!

1922-2022

100 χρόνια από τη Μικρασιατική καταστροφή

Την Τετάρτη 28 Σεπτεμβρίου 2022, μαθητές και μαθήτριες του τμήματος Γ1 του σχολείου μας συμμετείχαν σε διδακτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο, στην έκθεση με τίτλο: «Σήκω ψυχή μου!..» Εικόνες και μουσικές των προσφύγων του ’22. Την Έκθεση διοργανώνουν το Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων και ο Δήμος Δράμας.

kontolewn

Την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου 2023 τα μέλη του Ομίλου Φιλαναγνωσίας και Δημιουργικής Γραφής είχαν τη χαρά να συνομιλήσουν με τον συγγραφέα Μάνο Κοντολέων για το βιβλίο του «Ο Φωκίων δεν ήταν ελάφι», το πρώτο βιβλίο του, το οποίο ξαναέγραψε σαράντα χρόνια μετά, προσθέτοντας ένα ΔΕΝ στον τίτλο, για να προβληματιστούμε ακόμη περισσότερο για τη δύναμη και την ευθύνη που έχουμε ως άνθρωποι.

50 χρόνια μετά τα γεγονότα του Πολυτεχνείου οι μαθητές συζήτησαν με τον συγγραφέα για την ελευθερία, τη δημοκρατία, τον τρόπο που αγωνιζόμαστε για τη διασφάλιση των παραπάνω αξιών, αλλά και τη συγγραφή.

Η συνάντηση με τον αγαπημένο συγγραφέα γέμισε γνώσεις και χαρά τα παιδιά. Ενθουσιασμένα μοιράστηκαν τις γνώσεις αυτές με τους συμμαθητές τους στη σχολική αίθουσα. Ο Μάνος Κοντολέων έχει ένα μοναδικό τρόπο να μιλά στους εφήβους, χωρίς διδακτισμό, με τη σοφία ενός ανθρώπου με βαθιές αξίες, με την πολυετή πείρα του συγγραφέα πολλών βιβλίων για ενήλικες, εφήβους και παιδιά. Αποτελεί σπουδαίο κεφάλαιο στην ελληνική Λογοτεχνία.

Ανυπομονούμε για την επόμενη συνάντηση/συζήτηση μαζί του.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ευαγγελία Ριτζαλέου, φιλόλογος

biblia patakis

2 Απριλίου, Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου. Ο εορτασμός αυτός, που συμπίπτει με την επέτειο της γέννησης του Hans Christian Andersen, καθιερώθηκε το 1966 από τη Διεθνή Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα (IΒΒΥ), το Ελληνικό Τμήμα της οποίας αποτελεί o Κύκλος του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου.