Εκπαιδευτική εκδρομή στην έκθεση "connected" στο noesis

Οι μαθητές της Α’ Γυμνασίου επισκέφθηκαν το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και το Μουσείο Τεχνολογίας-ΝOESIS και ξεναγήθηκαν στην έκθεση «Connected-Η ιστορία των Υπολογιστών και η ζωή με το Διαδίκτυο». Η περιοδική έκθεση “Connected” ανιχνεύει την τεχνολογική εξέλιξη, αποτυπώνει την έκταση της διασύνδεσης ανθρώπων και υπολογιστικών συστημάτων, επισημαίνει τις προοπτικές που αυτή φαίνεται να έχει και θέτει ερωτήματα για τις ευκαιρίες που αναδύονται και τους κινδύνους που ελλοχεύουν. Οι  μαθητές μας κατανόησαν τις δυνατότητες του ψηφιακού κόσμου μέσα στον οποίο έχουν γεννηθεί, διαμόρφωσαν μια ολοκληρωμένη άποψη γνωρίζοντας πως ήταν τα πράγματα πριν την ψηφιακή επανάσταση και πως είναι τώρα και αναγνώρισαν ότι το Διαδίκτυο αποτελεί μέσο επικοινωνίας, συνεργασίας, ενημέρωσης, ψυχαγωγίας και πολιτισμού.

Πιάσε τη σημαία

Ομάδα δύο μαθητών του 1ου Γυμνασίου Δράμας με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Βαμβακά Ευαγγελία, Πληροφορικό του σχολείου, συμμετείχε στον φετινό διαγωνισμό του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ με τίτλο : "Πιάσε τη σημαία" που διεξήχθη προς τιμήν της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2023 και τερμάτισε 17η σε σύνολο 328 ομάδων που συμμετείχαν.
Τα παιδιά κλήθηκαν, μεταξύ άλλων, να εξοικειωθούν με βασικές έννοιες Hacking όπως : "κρυπτογράφηση" , "στεγανογραφία" , "Brute force attack", να προβληματιστούν, να χρησιμοποιήσουν διαδικτυακά εργαλεία, να εντοπίσουν κενά ασφαλείας και να επιλύσουν γρίφους.

Ασφάλεια στο Διαδίκτυο - Ηλεκτρονικό Περιοδικό

Μαθητές των Τμημάτων Α1,Α2,Α5 του 1ου Γυμνασίου Δράμας  εργάστηκαν σε ομάδες, αναζήτησαν πληροφορίες για θέματα που σχετίζονται με το διαδίκτυο και την ασφάλειά του, το εξέτασαν με τη μέθοδο των 6 καπέλων, παρατήρησαν εικόνες που είναι συνηθισμένες στην εποχή μας κι αποτυπώνουν την χρήση/υπέρχρηση/κατάχρηση των ηλεκτρονικών συσκευών, έγραψαν συνθήματα, πρότειναν εναλλακτικές .

Έτσι δημιουργήθηκε ένα ηλεκτρονικό περιοδικό με σκοπό να βάλουν ένα λιθαράκι  για ένα καλύτερο και πιο ασφαλές διαδίκτυο.

Δείτε το αποτέλεσμα εδώ

mag 21

Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα - Code Week 2022

Η εκμάθηση συγγραφής κώδικα μας βοηθάει να κατανοούμε τον κόσμο που εξελίσσεται ταχύτατα γύρω μας, να διευρύνουμε τις γνώσεις μας για τον τρόπο λειτουργίας της τεχνολογίας και να αναπτύσσουμε δεξιότητες και ικανότητες, ώστε να ανακαλύπτουμε νέες ιδέες και να καινοτομούμε.

Σε αυτή τη βάση οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α Τάξης του σχολείου, με τον συντονισμό των εκπαιδευτικών Πληροφορικής Ευγενίας Καρόκη και Ευαγγελίας Βαμβακά συμμετέχουν στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα - Code Week 2022. Μέσα από τις εκπαιδευτικές πλατφόρμες, διασκέδασαν προγραμματίζοντας.

Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο 2022

p4  p3

p2 Poster

Σήμερα, Τρίτη 8 Φεβρουαρίου 2022, "Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς πλοήγησης στο διαδίκτυο", μαθητές του Α1 του σχολείου μας, παρακολούθησαν διαδικτυακά σχετική ενημέρωση από Εξειδικευμένα στελέχη της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, που πραγματοποιήθηκε μέσω του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου. Την ενημέρωση παρακολούθησαν μαθητές εκατοντάδων σχολείων της χώρας. Θίχτηκαν  μεταξύ άλλων  θέματα όπως: ηλεκτρονικές απάτες, εθισμός, cyberbullying, χρήσης κοινωνικών δικτύων.

Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Βαμβακά Ευαγγελία