Ευχαριστήριο

biblia patakis

2 Απριλίου, Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου. Ο εορτασμός αυτός, που συμπίπτει με την επέτειο της γέννησης του Hans Christian Andersen, καθιερώθηκε το 1966 από τη Διεθνή Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα (IΒΒΥ), το Ελληνικό Τμήμα της οποίας αποτελεί o Κύκλος του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου.

Ο αγώνας για την προώθηση της Φιλαναγνωσίας στο σχολείο είναι δύσκολος, καθώς οι σειρήνες των κινητών, των μέσων κοινωνικής δικτύωσης, των ηλεκτρονικών παιχνιδιών αποτελούν σκληρό αντίπαλο, όχι όμως και ανίκητο. Σε έναν τέτοιο αγώνα ευχαριστούμε θερμά τον Εκδοτικό Οίκο Πατάκη, επειδή κάθε χρόνο στηρίζει με γενναιοδωρία τις Δράσεις Φιλαναγνωσίας που υλοποιούνται στο σχολείο μας, κι ενισχύει με αξιόλογα καινούρια βιβλία αγαπημένων συγγραφέων τη Σχολική Βιβλιοθήκη του 1ου Γυμνασίου Δράμας. Ευχαριστούμε από καρδιάς τον Δικαίο Χατζηπλή, υπεύθυνο παιδικού βιβλίου στον Εκδοτικό Οίκο, ο οποίος, χρόνια τώρα, είναι αγαπημένος φίλος του σχολείου μας και υποστηρικτής θερμός των δράσεών μας. Βοηθά τα παιδιά να "διαλέξουν κόσμο" τον κόσμο των βιβλίων που ανοίγουν παράθυρα στα παιδιά, για να γνωρίσουν τόσες ζωές όσες κι αυτές των λογοτεχνικών ηρώων!

Τα νέα αποκτήματα της Βιβλιοθήκης μας:

"Η μάσκα του Καπιτάνο" Μάνος Κοντολέων. "Μια απρόβλεπτη ιστορία μυστηρίου, όπου οι καθημερινοί άνθρωποι έρχονται αντιμέτωποι με τους υπόγειους φόβους τους και τις κρυμμένες ενοχές τους." Μοναξιά, φόβος, απόρριψη, εκφοβισμός σε ένα μυθιστόρημα μαγικού ρεαλισμού. Η "μάσκα του Καπιτάνο" είναι ένας τρόπος διαφυγής από όλα;

Η Μαρούλα Κλιάφα, στο βιβλίο της "Τη νύχτα που το σκυλί μας μεταμορφώθηκε σε λύκο", "επιστράτευσε τη μνήμη της" κι έγραψε σε ζωντανή πρωτοπρόσωπη αφήγηση για όσα "τη σημάδεψαν" στον εμφύλιο πόλεμο.

"Η μαϊμού του βασιλιά" του Φίλιππου Μανδηλαρά είναι ένα "πρωτότυπο αντιπολεμικό μυθιστόρημα, που συνδυάζει αυθεντικά ντοκουμέντα της εποχής, ιστορικά γεγονότα, χιούμορ και στιβαρή μυθοπλασία για τη Μικρασιατική Καταστροφή και την εκδίωξη των Ελλήνων από τη Μικρά Ασία και τον Πόντο".

Στο βιβλίο "Τίγκρε, με τα χέρια γυμνά" του Γιώργου Παναγιωτάκη ο Τίγκρε, ένα παιδί της φαβέλας, αγωνίζεται για τα όνειρά του σε έναν κόσμο φτώχειας και προκατάληψης."Ο Τίγκρε έχει πολλά όνειρα, να γίνει επαγγελματίας ποδοσφαιριστής, να τα φτιάξει με το κορίτσι που αγαπά, να κάνει τη γιαγιά του περήφανη, να… "

Ο Κωνσταντίνος Πατσαρός στο βιβλίο του "Ο άνθρωπος φωτιά" γράφει για την πυρκαγιά που άλλαξε τα πάντα στο νησί. "Τρεις φίλοι ξετυλίγουν το μυστήριο της φωτιάς και συγκρούονται με το παρελθόν. Ακολουθούν τα ίχνη του ανθρώπου φωτιά, ανακαλύπτουν κρυμμένα μυστικά, αναζητούν την αλήθεια."

Οι "Φωτογραφίες σε μαύρο φόντο" της Άντρης Αντωνίου, με ευαισθησία αναφέρονται στην κακοποίηση που δέχεται μια έφηβη μέσα στο οικογενειακό περιβάλλον. "Ένα ταξίδι στα δύσβατα της ψυχής και στην υπέρτατη παραβίασή της, στην αγωνία της πληγής που αιµορραγεί ακατάπαυστα, στα συντρίµµια µιας παιδικής ηλικίας που κόπηκε πρώιµα."

Ευαγγελία Ριτζαλέου

Υπεύθυνη Σχολικής Βιβλιοθήκης