Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας

9 Φεβρουαρίου, «Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας»

Η 9η Φεβρουαρίου 1857 είναι η ημέρα θανάτου Διονυσίου Σολωμού

• Την ελληνική γλώσσα αξίζει κανείς και να τη μάθει και να την αγαπήσει. Να την αγαπήσει για τις αρετές της, αλλά κυρίως διότι έχει εκφράσει έναν μεγάλο πολιτισμό.
  • Για να αγαπήσεις όμως κάτι, πρέπει να το γνωρίσεις. Να γνωρίσεις τη Γλώσσα και πάνω από όλα τους συγγραφείς που έγραψαν στη Γλώσσα αυτή.
  • Για να γνωρίσουμε τη Γλώσσα μας, δημιουργούμε Αναγνωστικούς Κύκλους, δηλαδή Λέσχες Φιλαναγνωσίας. Φίλοι, συμμαθητές συναντιούνται, σε μικρές ομάδες ανά μία ή δύο εβδομάδες για ένα δίωρο στο σχολείο, και διαβάζουν κείμενα συγγραφέων της επιλογής τους. Ένας διαβάζει, και οι υπόλοιποι παρακολουθούν με το κείμενο στα χέρια.
  • Με την ανάγνωση το κείμενο μετατρέπεται σε απολαυστικό άκουσμα, και από το αφτί εισχωρεί στην καρδιά και στο μυαλό.
  • Η πρακτική των αναγνωστικών κύκλων έρχεται από την ελληνορωμαϊκή αρχαιότητα. Για την ανάγνωση στην αρχαιότητα πάντως δεν θα βρεθεί σπουδαιότερη μορφή από τον Αριστοτέλη, αυτόν που ο Πλάτωνας ονόμαζε «ο αναγνώστης».

Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας

Πολιτιστικό Πρόγραμμα Φιλαναγνωσίας και δημιουργικής γραφής, Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ευαγγελία Ριτζαλέου, φιλόλογος

• Κάθε χρόνο στο σχολείο μας υλοποιείται Πολιτιστικό Πρόγραμμα Φιλαναγνωσίας και δημιουργικής γραφής, με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Ευαγγελία Ριτζαλέου, φιλόλογο του σχολείου μας.
  • Διαβάζουμε βιβλία μόνοι μας ή ομαδικά, μετά το ωράριο του σχολείου, ανταλλάσσουμε απόψεις, γνωρίζουμε συγγραφείς βιβλίων που διαβάζουμε και αγαπάμε, τους θέτουμε ερωτήματα και δημιουργούμε τα δικά μας κείμενα δημιουργικής γραφής, π.χ. λίμερικ (χιουμοριστικά ποιήματα) και χαϊκού (ποιήματα γιαπωνέζικης τεχνικής).
  • Συμμετείχαμε στην Έκθεση Βιβλίου στη Θεσσαλονίκη και στα Λογοτεχνικά Μεσημέρια στο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους.
  • Συνεργαζόμαστε με άλλα σχολεία, όπως με το 1ο Γυμνάσιο Νεάπολης Θεσσαλονίκης. Μαθητές από το σχολείο αυτό μάς επισκέφθηκαν φέτος. Πέρσι είχαμε επισκεφθεί εμείς το σχολείο τους.
  • Το σχολείο μας διαθέτει δανειστική βιβλιοθήκη, απέναντι από το Γραφείο των καθηγητών. Σε κάθε μεγάλο διάλειμμα μπορείτε να ενημερωθείτε και να δανειστείτε βιβλία από την κ. Ριτζαλέου. Η βιβλιοθήκη διαθέτει όλα σχεδόν τα βιβλία, αποσπάσματα των οποίων μελετάμε στο μάθημα των Κειμένων, σύγχρονα βραβευμένα βιβλία, φαντασίας, κλασικά μυθιστορήματα κ. ά. Από το Ψέμα της Ζωρζ Σαρή και τον Ψεύτη παππού της Άλκης Ζέη, τον Χάρι Πότερ, τον Τομ Σόγερ, βιβλία της Πηνελόπης Δέλτα, τον μικρό Πρίγκιπα μέχρι τη βιογραφία της Άννας Φρανκ σε κόμικ.
  • Ο Σύλλογος Γονέων δωρίζει βιβλία στη βιβλιοθήκη μας κάθε χρόνο, όπως και τα 15μελή των μαθητών. Και οι μαθητές της Στ΄τάξης του 6ου Δημοτικού δώρισαν πέρσι βιβλία. Όποιος μαθητής θέλει μπορεί να δωρίσει στη βιβλιοθήκη μας ένα βιβλίο με το όνομά του. Περισσότερες πληροφορίες για τα βιβλία και τις Δράσεις μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του σχολείου μας, όπου υπάρχει ειδική Ενότητα για τη Βιβλιοθήκη.
  • Συμμετέχουμε σε Διαγωνισμούς Λογοτεχνικούς. Αν θέλει κάποιος από εσάς, μπορεί να συμμετέχει μαζί μας σε έναν διαγωνισμό, γράφοντας ένα κείμενο, για να κερδίσει βραβείο όχι μόνο ο ίδιος αλλά και το σχολείο πολλά βιβλία για τη Βιβλιοθήκη. Θέλετε;

Σας ευχαριστούμε πολύ!