Εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη-Ομάδα φιλαναγνωσίας

Την Παρασκευή 8 Μαρτίου 2019, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη, στο πλαίσιο του Πολιτιστικού Προγράμματος "Φιλαναγνωσία και δημιουργική γραφή".

Salonika2

31 μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας, η υπεύθυνη εκπαιδευτικός, η φιλόλογος κ. Ευαγγελία Ριτζαλέου, η κ. Γεωργία Αθανασοπούλου, Μουσικός, και η κ. Δέσποινα Κασμερίδου, Χημικός, παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Ποιος σκότωσε τον σκύλο τα μεσάνυχτα», βασισμένη στο βιβλίο του Σ. Στήβενς, στη Νεανική Σκηνή του ΚΘΒΕ, στο Θέατρο της Μονής Λαζαριστών, και συζητήσαν με τους συντελεστές της παράστασης.

Ένα εκπληκτικό μυθιστόρημα που μεταφέρεται στη θεατρική σκηνή για να μας ευαισθητοποιήσει. Μια ιστορία γεμάτη συναισθήματα, ανατροπές, χιούμορ, προβληματισμό όχι μόνο για τον αυτισμό, αλλά και για την οικογένεια, τη διαφορετικότητα, την αλήθεια και το ψέμα, για την άγνοια, την κοινωνία, και κυρίως για τον τρόπο που κατανοούμε, αντιλαμβανόμαστε -και σεβόμαστε- τα όρια του Άλλου, ώστε να συνυπάρχουμε.

Salonika1

Το απόγευμα παρακολούθησαν μαθήματα δημιουργικής γραφής από τον κ. Γιάννη Σκαραγκά, πεζογράφο, θεατρικό συγγραφέα και σεναριογράφο, στον Πολυχώρο του βιβλιοπωλείου ΙΑΝΟΣ. Συζήτησαν μαζί του για τον τρόπο που δημιουργούνται οι "ήρωες" σε ένα λογοτεχνικό ή θεατρικό κείμενο, για τους "ήρωες" των ταινιών.

Μια όμορφη εκδρομή με μοναδικές εμπειρίες!