Education Leaders Awards

Βράβευση - Education Leaders Awards στοΠανεπιστήμιοΔυτικήςΑττικής, 17 Απριλίου 2019.

Οι δράσεις που υλοποιούν οι μαθητές και οι μαθήτριές της Β΄ Γυμνασίου του σχολείου μας με τη φιλόλογό τους Ευαγγελία Ριτζαλέου βραβεύτηκαν ως Βέλτιστη Μαθησιακή Εμπειρία, ανάμεσα σε πολλές αξιόλογες δράσεις δημόσιων και ιδιωτικών σχολείων. Η επιβράβευση και η ανάδειξη των προσπαθειών των εκπαιδευτικών δίνουν ώθηση σε όλα τα μέλη της σχολικής Κοινότητας.

education leader awards

deltio typou

Το βραβείο μάς το έδωσε ο τ. Πρύτανης του Πολυτεχνείου Κρήτης, κ. Joachim Grispolakis. Στην ίδια τελετή δόθηκαν τιμητικά βραβεία στους σπουδαίους επιστήμονες: Κωσταντίνο Δασκαλάκη, Διάνα Βουτυράκου (Διάνα Βουτ) και στον Άγγελο Πατσιά, δάσκαλο από τη Δράμα.

Το βραβείο αυτό αφιερώνεται στους μαθητές και στις μαθήτριές στο 1ο Γυμνάσιο Δράμας που αγαπούν το λογοτεχνικό βιβλίο και τη δημιουργική γραφή, αν και οι αντιξοότητες είναι πολλές με δυνατούς, αλλά όχι ανίκητους πάντα, ανταγωνιστές το διαδίκτυο, τα ηλεκτρονικά παιχνίδια και τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

Ευχαριστούμε πολύ την Κριτική Επιτροπή και την κ. Άννα Διαμαντοπούλου (Anna Diamantopoulou), για τη βράβευση. Ευχαριστούμε πολύ όλους τους Λογοτέχνες που συνεργάστηκαν μαζί μας, τον ποιητή κ. Τίτο Πατρίκιο, και τους συγγραφείς: κ. Μάνο Κοντολέων, κ. Ελένη Κατσαμά, κ. Αγγελική Δαρλάση, κ. Γιάννη Σκαραγκά. Ευχαριστούμε τις Εκδόσεις Πατάκη, και ιδιαίτερα τον κ.Δικαίο Χατζηπλή, το Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο, το βιβλιοπωλείο Ιανός,  για την πολύτιμη βοήθειά τους, και τον Διευθυντή του SHORT FILM FEST IN DRAMA Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας, τον κ. Αντώνη Παπαδόπουλο, για τη συνεργασία. Ευχαριστούμε τον Διευθυντή του σχολείου, τον κ. Κωστα Τερζακη, που είναι πάντα δίπλα μας, τον Σύλλογο Γονέων και την οικογένεια του κ. Χρηστου Γκενου για τη συνεχή βοήθεια.