Εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη - Συνάντηση με τη συγγραφέα κ. Μητσιάλη

Στο πλαίσιο του Πολιτιστικού Προγράμματος Φιλαναγνωσία και Δημιουργική γραφή, 32 μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ Γυμνασίου, που συμμετέχουν στο Πρόγραμμα, συμμετείχαν σε εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη με την υπεύθυνη καθηγήτρια του Προγράμματος, την κ. Ευαγγελία Ριτζαλέου, φιλόλογο, και συνοδούς την κ. Γεωργία Αθανασοπούλου, καθηγήτρια Μουσικής, και την κ. Δέσποινα Κασμερίδου, Χημικό.

Τα παιδιά παρακολούθησαν στη σκηνή του Βασιλικού Θεάτρου μια παράσταση του ΚΘΒΕ, βασισμένη στο λογοτεχνικό βιβλίο της Άλκης Ζέη, "Ο μεγάλος Περίπατος του Πέτρου". Στη συνέχεια, ξεναγήθηκαν στο Μουσείο Κινηματογράφου, όπου γνώρισαν την ιστορία του Κινηματογράφου και στο τέλος δημιούργησαν τη δική τους ταινία. Το απόγευμα της ίδιας ημέρας συναντήθηκαν με τη συγγραφέα-φιλόλογο κ. Αλεξάνδρα Μητσιάλη, στο βιβλιοπωλείο ΙΑΝΟ. Συζήτησαν μαζί της για το βιβλίο "Ξυπόλυτοι ήρωες", το οποίο είχαν διαβάσει, της έδωσαν σκέψεις που είχαν γράψει για τους ήρωες του βιβλίου, και κείμενα δημιουργικής γραφής.

Thesaloniki2

Μήνυμα κ. Μητσιάλη

Η συγγραφέας έστειλε το ακόλουθο μήνυμα στους μαθητές και στις μαθήτριες του 1ου Γυμνασίου Δράμας που συμμετείχαν στο Πρόγραμμα:

"Ήταν μια πολύ πολύ ωραία συνάντηση, την Παρασκευή που μας πέρασε, με αυτήν την ομάδα μαθητριών και μαθητών του 1ου Γυμνασίου Δράμας και τις εκλεκτές συναδέλφους κα Ριτζαλέου, Αθανασοπούλου, Κασμερίδου. Συζητήσαμε και συζητήσαμε και θα μπορούσαμε ακόμα να συζητάμε για λογοτεχνία... με αυτά τα ευγενικά, ζωντανά και ενδιαφέροντα παιδιά!

Διάβασα (σκέψεις και εργασίες δημιουργικής γραφής που έγραψαν τα παιδιά διαβάζοντας το βιβλίο) πριν σας απαντήσω και μου άρεσαν οι ερωτήσεις. Ήταν πολύ διαφορετικά και ενδιαφέροντα όσα έγραψαν τα παιδιά, και επιβεβαίωσαν για άλλη μια φορά την ένταση με την οποία βιώνει ένας/μια αναγνώστης της ηλικίας αυτής τους ήρωες του βιβλίου.

Να είστε καλά για την πρωτοβουλία! Υποσχεθήκαμε να ξαναβρεθούμε.

Στο επανιδείν λοιπόν!"

Thesaloniki1