Εγκαίνια βιβλιοθήκης

Την Παρασκευή 27 Φεβρουαρίου 2020, με ιδιαίτερη χαρά και συγκίνηση, πραγματοποιήσαμε τα εγκαίνια "Της βιβλιοθήκης μας". Με πολλή αγάπη, μαθητές, εκπαιδευτικοί και ο Σύλλογος Γονέων του 1ου Γυμνασίου Δράμας, δημιουργήσαμε έναν νέο χώρο όπου τα παιδιά θα δανείζονται λογοτεχνικά βιβλία, θα μπορούν να διαβάζουν, να εργάζονται σε ομάδες, αλλά και να παίζουν επιτραπέζια παιχνίδια.

Ο χώρος αυτός θα φιλοξενεί και τον Όμιλο Φιλαναγνωσίας, για να σχεδιάζει τις δράσεις του και να πραγματοποιεί τηλεδιασκέψεις με συγγραφείς.

Η δημιουργία ενός χώρου-αναγνωστηρίου, ενός χώρου δανεισμού βιβλίων  και δημιουργικής ψυχαγωγίας κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων, αποτελούσε στόχο πολλών χρόνων στην σχολική κοινότητα του 1ου Γυμνασίου Δράμας.library 2

Η κοπή της κορδέλας έγινε από τον Πρόεδρο του 15μελούς. Παρευρέθησαν ο Διευθυντής κ. Κώστας Τερζάκης, οι Υποδιευθυντές κ. Παναγιώτης Κοτζαμπάσης και κ. Κώστας Χασεκίδης, η Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων κ. Ελένη Ζαχαράκη, καθώς και μέλη του Συλλόγου, η Υπεύθυνη της Βιβλιοθήκης κ. Ευαγγελία Ριτζαλέου, εκπαιδευτικοί του σχολείου, αντιπροσωπεία του 15μελούς και τα παιδιά του Ομίλου Φιλαναγνωσίας.

Στον χώρο υπάρχουν πολλά λογοτεχνικά βιβλία που αποκτήθηκαν με χορηγίες των 15μελών των τελευταίων χρόνων, του Συλλόγου Γονέων, με προσφορά βιβλίων από μαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς. Τη βιβλιοθήκη μας ενίσχυσαν οι Εκδόσεις Πατάκη, το Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο Θεσσαλονίκης και η εφημερίδα Καθημερινή.

Κατάλογος των διαθέσιμων προς δανεισμό βιβλίων υπάρχει στην ιστοσελίδα του σχολείου. Ο κατάλογος ενημερώνεται συνεχώς.

Η Βιβλιοθήκη μας λειτουργεί σε κάθε διάλειμμα.