Δημιουργική Συνθετική Εργασία

Η Δημιουργική Συνθετική Εργασία αποτελεί μια ιδιαίτερα χρήσιμη παιδαγωγική πρακτική, που δίπλα σε άλλες, παραδοσιακές και σύγχρονες, μπορεί να συμβάλει σε σημαντικό βαθμό στην πραγμάτωση των εκπαιδευτικών στόχων του Γυμνασίου. Εστιάζει στο παιδαγωγικό υπόβαθρο, στην ανάπτυξη δεξιοτήτων και στις κοινωνικές αναφορές και προεκτάσεις που σηματοδοτεί: παιδαγωγικές αρχές,  σκοποί και  στόχοι,  διαδικασίες οργάνωσης και πραγμάτωσης των εργασιών,  τρόποι υποστήριξης και ανατροφοδότησης των μαθητών και μαθητριών στο έργο τους,  τεχνικές αξιολόγησης των μαθητικών δημιουργημάτων, παρουσιάσεις, αναμενόμενα αποτελέσματα σε ατομικό και κοινωνικό επίπεδο κ.α. Με άλλα λόγια, πρόκειται για τον «πυρήνα» της παιδαγωγικής γνώσης που μπορεί να εφαρμοστεί σε οποιοδήποτε επαρκές θεσμικό πλαίσιο.

kivotos1

Μέσα σε αυτό το πλαίσιο - με αφορμή την ενότητα του μαθήματος των Θρησκευτικών «Ζώντας με νόημα στον κόσμο»- οι μαθητές του Γ4 πραγματοποίησαν μια Δημιουργική Συνθετική Εργασία  με θέμα το έργο που προσφέρουν η μη κερδοσκοπική εταιρεία «Αποστολή» που ιδρύθηκε από την Ιερά Αρχιεπισκοπή Αθηνών και η «Κιβωτός του κόσμου» μια πρωτοβουλία του πατρός  Αντωνίου Παπανικολάου. Η εκπαιδευτικός με τους μαθητές του τμήματος αποφάσισαν από κοινού να  λειτουργήσουν ομαδοσυνεργατικά αναλαμβάνοντας διακριτούς ρόλους και θέματα. Έτσι οι μαθητές αναζήτησαν πληροφορίες στο διαδίκτυο, πήραν συνεντεύξεις και ήρθαν σε επικοινωνία με τους αντίστοιχους φορείς, πραγματοποίησαν διαδικτυακές διασκέψεις (webex), συγκροτήθηκαν σε ολομέλεια και δημιούργησαν πολυτροπικά κείμενα παρουσιάζοντας όλη τη δουλειά τους στους μαθητές της Γ΄  Γυμνασίου.

kivotos2 kivotos3

Τα οφέλη που αποκόμισαν είναι πολλαπλά και ουσιώδη αφού πέρα από το προφανές, απόκτηση γνώσης, εξοικειώθηκαν με την έρευνα, δούλεψαν ομαδικά, ασκήθηκαν σε δεξιότητες ψηφιακού γραμματισμού, οργάνωσης και παραγωγής έργου. Συνειδητοποίησαν την αξία της προσφοράς και του εθελοντισμού ως βασικού πυλώνα της κοινωνίας μας.

Μαρία Βογιατζάκη

ΠΕ01 θεολόγος