Ευχαριστήριο στον κ. Μάνο Κοντολέων, συγγραφέα

Απερίγραπτη ήταν η χαρά μας, όταν παραλάβαμε ένα δέμα με βιβλία από τον πολυαγαπημένο μας συγγραφέα κ. Μάνο Κοντολέων! Βιβλία δικά του, με τη γνωστή ποιητική γραφή κι ευαισθησία, "με λέξεις που αγαπάνε" κι αγαπάμε. Βιβλία κι άλλων συγγραφέων. Η γνωριμία μας με τον κ. Κοντολέων έγινε στις 4 Μαΐου του 2018, όταν επισκεφθήκαμε την 15η Διεθνή Έκθεση Βιβλίου στη Θεσσαλονίκη, ως καλεσμένοι του εκδοτικού οίκου Πατάκη. Έχοντας διαβάσει το απολαυστικό βιβλίο του "Το βιβλίο της ζωής του Μεγάλου Γαργαντούα όταν ακόμα ήταν παιδί και νέος άντρας" (Ελεύθερη διασκευή του κλασικού έργου του Φρανσουά Ραμπελαί), συζητήσαμε μαζί του με μια ομάδα μικρών, αλλά δυναμικών και ταλαντούχων παιδιών της Α΄ Γυμνασίου, τότε. (Σήμερα τα καμαρώνω στη Β΄ Λυκείου...). Η αγάπη του για το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας και η πρόσκληση του αείμνηστου Αντώνη Παπαδόπουλου, Καλλιτεχνικού Διευθυντή του Φεστιβάλ, ήταν η δεύτερη αφορμή συνάντησης μαζί του. Στις 20 Σεπτεμβρίου του 2018 ήρθε στο σχολείο μας, συζητήσαμε για τα αποτελέσματα μιας έρευνας που πραγματοποιήσαμε με τα παιδιά στο σχολείο μας, αναζητώντας τους λόγους για τους οποίους οι σημερινοί έφηβοι δεν διαβάζουν λογοτεχνικά βιβλία. Το απόγευμα της ίδιας ημέρας, μαθητές και μαθήτριες του Προγράμματος Φιλαναγνωσίας ξενάγησαν τον συγγραφέα στα μνημεία της πόλης. Θέλαμε να αγαπήσει την πόλη μας μέσα από τα μάτια των παιδιών. Με την ευχή "Να ζήσουμε όπως ο Δον Κιχώτης!", σύμβολο ελεύθερης σκέψης, ευχή που εσείς μάς προσφέρατε με ένα ακόμη αγαπημένο βιβλίο ... Σας ευχαριστούμε θερμά, κ. Μάνο Κοντολέων!

manoskontolewn

Ευχαριστούμε πολύ την οικογένεια Γκένου που βρίσκεται πάντα πλάι μας, με διακριτικότητα κι ευγένεια, να συνεισφέρει στις προσπάθειές μας, μεταφέροντας τα βιβλία για τη Βιβλιοθήκη μας.