Το αγόρι με τη ριγέ πιτζάμα, Τζον Μπόιν

Στο βιβλίο που διάβασα μου άρεσε η φιλία των δύο αγοριών, τα οποία συναντιούνται μάθε ημέρα μέχρι το τέλος. Θα το πρότεινα στους συμμαθητές μου, γιατί έχει ωραία και συγκινητική ιστορία, με πολλά συναισθήματα.  Σωτηρία Ζ.

Το βιβλίο αυτό ήταν εξαιρετικό. Ξεχωρίζω το τέλος του, γιατί με συγκίνησε όσο κανένα άλλο. Θα το πρότεινα στους συμμαθητές μου, επειδή είναι για όλες τις ηλικίες και όποιος το διαβάσει, θα το θυμάται για πάντα!  Ζωή Π.

Αυτό που μου άρεσε σε αυτό το βιβλίο είναι ότι ο Μπρούνο και ο Σμούελ έδειξαν ότι μπορεί να υπάρξει φιλία ανάμεσα σε δύο παιδιά διαφορετικής εθνικότητας και θρησκείας. Ακόμη μου έκανε εντύπωση πώς βασάνιζαν οι Γερμανοί τους Εβραίους και πόσο υποτιμητικά τους φέρονταν. Θα το πρότεινα σε έναν φίλο μου, επειδή, καθώς το διαβάζεις, σου προκαλεί πολλά συναισθήματα και σε βοηθά να διευρύνεις τις γνώσεις σου για τα γεγονότα της εποχής εκείνης.  Χρήστος Κ.

Μου άρεσε πολύ η αφηγηματική ικανότητα του συγγραφέα, η οποία σε καθηλώνει από την πρώτη σελίδα. Μου έκανε εντύπωση ο αφελής και αγνός χαρακτήρας του Μπρούνο, και η δυνατή φιλία που αναπτύχθηκε ανάμεσα στον Γερμανό Μπρούνο και τον Εβραίο Σμούελ, στο φοβερό Άουσβιτς. Το συστήνω στους συμμαθητές μου, γιατί είναι ένα μυθιστόρημα που δείχνει πως η δυνατή φιλία δεν γνωρίζει από εχθρούς και συρματοπλέγματα.  Ευαγγελία Κ.