Αστραδενή, Ευγενία Φακίνου

Βασικοί ήρωες; Αστραδενή, Νικόλας (μπαμπάς), Κατερίνα ( μητέρα), Μαρία (φίλη της οικογένειας),  "κ. Αλέκος" (γείτονας). Τόπος: Σύμη, Αθήνα.
Χρόνος: Αναφέρεται μια στο παρόν( Αθήνα) και μια στο παρελθόν ( Σύμη). Αφηγητής; Αστραδενή.

Η Αστραδενή είναι ένα εντεκάχρονο κορίτσι, το οποίο μαζί με τους γονείς του αναγκάζεται να εγκαταλείψει το νησί της, τη Σύμη, και να μετακομίσει στην Αθήνα, λόγω οικονομικών προβλημάτων. Ύστερα από πολλές δυσκολίες ο πατέρας της Αστραδενής βρίσκει δουλειά σ' ένα μηχανουργείο. Στην Αθήνα όμως όλα είναι τελείως διαφορετικά, απ' ό,τι ήταν στη Σύμη, οι ρυθμοί της ζωής, οι ασχολίες των ανθρώπων και οι σχέσεις μεταξύ τους.

Η σκηνή που μου άρεσε περισσότερο είναι αυτή του αποχωρισμού από τη Σύμη, πάνω στο καράβι, γιατί έφευγε από τον τόπο που λάτρευε και από τον τρόπο που ζούσε (ανεμελιά, ξενοιασιά). Αγαπημένη μου ηρωίδα είναι η Αστραδενή, γιατί είναι ένα καλό και αυθόρμητο κορίτσι που παρόλο το νεαρό της ηλικίας της δε φοβάται τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει στο σχολείο και γύρω της, αλλά προσπαθεί να ακολουθήσει τους γρήγορους ρυθμούς της πόλης.

Οι συμμαθητές μου πρέπει να διαβάσουν το βιβλίο, γιατί είναι ένα μυθιστόρημα γεμάτο ενδιαφέρον, έντονα συναισθήματα αλλά και μεγάλες ανατροπές. Ευαγγελία Κ.