Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου, Άλκη Ζέη

Το βιβλίο που διάβασα είναι "Ο Μεγάλος περίπατος του Πέτρου". Αναφέρεται στον πόλεμο του 1940 και στα βιώματα ενός αγοριού από την κήρυξη του πολέμου έως την ελευθερία, του Πέτρου. Με γοήτευσε η γενναιότητα των παιδιών που γενναία έγραφαν στους τοίχους συνθήματα και τραγουδούσαν πατριωτικά τραγούδια. Μου άρεσε ο χαρακτήρας του παππού με τις διηγήσεις της Μεγάλης Αντιγόνης στο θέατρο. Νευρίασα με την άνεση που είχαν οι κόρες του φούρναρη και δεν αισθάνονταν τι γινόταν γύρω τους, που τα έβρισκαν όλα έτοιμα. ΄Ισως θα μπορούσα να είμαι μία από τους έφηβους που έγραφαν συνθήματα ή η Δροσούλα. Θα προτιμούσα να μην είχε σκοτωθεί ο Σωτήρης λίγες μέρες πριν την λευτεριά και να αντίκριζε την Ελλάδα ελεύθερη.   Κωνσταντίνα Σ.

Περίληψη: Ήταν 27 Οκτωβρίου 1940. Αυτήν την ημέρα θα την θυμάται για πάντα ο Πέτρος, διότι πέθανε το αγαπημένο του κατοικίδιο, ένα τριζόνι. Επίσης θα την θυμάται γιατί την επόμενη ημέρα άκουσε την φωνή της μητέρας του να του φωνάζει ότι έγινε πόλεμος. Όταν οι Ιταλοί μπήκαν στην Ελλάδα ο Πέτρος ήταν εννέα ετών και ήξερε τον πόλεμο μόνο μέσα από τα βιβλία... Τώρα όμως θα τον βιώνει κάθε ημέρα μαζί με τον παππού του, τους γονείς του και την μεγαλύτερη αδελφή του, την Αντιγόνη, αρχίζοντας έναν μεγάλο περίπατο στην Αθήνα της Κατοχής. Με οδηγό τους ήρωες από την ελληνική ιστορία, ο Πέτρος δεν διστάζει να πάρει μέρος στην Αντίσταση έχοντας ένα σύνθημα: Πάντα μπροστά μας, για μια καινούργια ζωή...

Μου άρεσε η σκηνή που όταν το τριζόνι του Πέτρου δεν ήταν καλά το πήρε να κοιμηθούν μαζί το βράδυ και προσπαθούσε να τρίζει για να το κοιμήσει. Αυτό μου άρεσε γιατί δείχνει πως ο Πέτρος αγαπούσε και νοιαζόταν ακόμα και για ένα πληγωμένο τριζόνι. Ο αγαπημένος μου ήρωας είναι ο Πέτρος γιατί έχει θάρρος και δεν φοβάται να συμμετέχει και αυτός στην Αντίσταση.

Οι συμμαθητές μου πρέπει να το διαβάσουν, γιατί μέσα από αυτό το βιβλίο παίρνεις ένα μάθημα ζωής σου δίνει συμβουλές και τέλος είναι ένα συγκινητικό και παράλληλα λίγο αστείο βιβλίο.

Αν έβλεπα τη συγγραφέα θα την ρωτούσα για ποιο λόγο έχει γράψει αυτό το βιβλίο. Θέλει να δώσει ένα μάθημα μέσα από τις περιπέτειες του Πέτρου;  Θεοδώρα Κ.

Ο Πέτρος ένα εννιάχρονο αγόρι ζει με την οικογένειά του στην Αθήνα. Στις 28 Οκτωβρίου 1940 ξεσπά ο πόλεμος. Μερικούς μήνες αργότερα, μπαίνουν οι Γερμανοί στην Αθήνα και αρχίζει η άγρια Kατοχή. Πολλοί πεθαίνουν από την πείνα. Πολλοί προσπαθούν να ζήσουν με το λιγοστό φαγητό και μια φέτα ψωμί από τα συσσίτια. Ο Πέτρος με το φίλο του το Σωτήρη έγραφαν όχι μόνο συνθήματα εναντίον των Γερμανών στους τοίχους αλλά και με την κ. Δροσούλα (εβραιοπούλα) έβγαιναν στους δρόμους και φώναζαν για την ελευθερία της Ελλάδας. Όταν η Ελλάδα ελευθερώθηκε, μπόρεσαν να ζήσουν ελεύθεροι και ευτυχισμένοι.

Βασικοί ήρωες: Πέτρος, Αντιγόνη(αδερφή), η μητέρα, ο πατέρας, παππούς, θείος Άγγελος, Σωτήρης, Γιάννης, Δροσούλα (φίλοι). Τόπος: Αθήνα. Χρόνος: 28 Οκτωβρίου 1940  έναρξη του πολέμου)- 12 Οκτωβρίου 1944 ( λήξη του πολέμου).

Η σκηνή που μου άρεσε είναι αυτή της απελευθέρωσης της Αθήνας όπου όλος ο λαός, ελεύθερος και χωρίς φόβο, βγήκε στους δρόμους για να γιορτάσει το μεγάλο γεγονός.

Αγαπημένος μου ήρωας είναι ο Πέτρος, που παρόλο το νεαρό της ηλικίας του παρέα με την αδερφή του και μερικούς θαρραλέους φίλους του, δε διστάζει να πάρει μέρος στην αντίσταση εναντίον των Ιταλών και κυρίως των Γερμανών.

Οι συμμαθητές μου πρέπει να διαβάσουν το βιβλίο, γιατί είναι ένα μυθιστόρημα γεμάτο έντονα συναισθήματα και ηρωισμούς από μικρά κυρίως παιδιά και δείχνουν τον αγώνα που έκαναν όλοι γενικά οι Έλληνες εναντίον των κατακτητών στη μαύρη περίοδο της κατοχής.

Αν θα συναντούσα τη συγγραφέα, θα τη ρωτούσα: Πώς μπορέσατε και περιγράψατε με τόση λεπτομέρεια και τραγικότητα τα θλιβερά και φοβερά γεγονότα του πολέμου και της Κατοχής; Χρήστος Κ.