Αποτελέσματα 6ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού με θέμα Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΟΧΥΡΩΝ

4ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ 2ο ΒΡΑΒΕΙΟ 2018 1024x683

thalis1

Με 48 μαθητές και των τριών τάξεων συμμετείχε το 1ο Γυμνάσιο Δράμας στον 82ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό στα Μαθηματικά "Ο Θαλής". Ο διαγωνισμός διοργανώνεται σε ετήσια βάση από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία και πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 5 Νοεμβρίου στο χώρο του αμφιθεάτρου του σχολείου, σε συνεργασία με το 1ο Λύκειο Δράμας.

Για το σχολείο μας την οργάνωση και διεκπαιρέωση του διαγωνισμού ανέλαβε ο μαθηματικός κ. Δαρδιώτης με τη βοήθεια και τη συμπαράσταση της κας Βλάχου και του κ Ψαρρά. Ευχόμαστε σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες καλά αποτελέσματα!

thalis2

Μαθηματικός Διαγωνισμός Θαλής 2019

thalis

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 1ου Γυμνασίου Δράμας συγχαίρουν όλους τους μαθητές που συμμετείχαν στο Μαθηματικό Διαγωνισμό "Θαλής" της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας.

Ιδιαιτέρως συγχαίρει τους μαθητές που διακρίθηκαν

Β Γυμνασίου

Πετρά Ελένη

Χρυσομαλίδου Κυραική

Γ Γυμνασίου

Δημαρίδου Μαρία

Δοξάκη Ναταλία

Διαγωνισμόs Εφηβικού Διηγήματος και Ποίησης «Γρηγόρης Πεντζίκης»

Σας ενημερώσουμε ότι ο Επιστημονικός και Πολιτιστικός Σύλλογος «eκπ@ιδευτικός κύκλος» σε συνεργασία με το Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης (ΠΕ.Κ.Ε.Σ) Α.Μ.Θ.,

προκηρύσσει για το σχολικό έτος 2020-2021 τον 9ο Πανελλήνιο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό Εφηβικού Διηγήματος και Ποίησης «Γρηγόρης Πεντζίκης».

Ο Διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές/τριες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

α) Κατηγορία Εφηβικού Διηγήματος

Κάθε μαθητής/τρια Γυμνασίου ή Γενικού/Επαγγελματικού Λυκείου μπορεί να συμμετέχει (ατομικά) με ένα (1) διήγημα έως έξι (6) σελίδες, μεγέθους Α4, δακτυλογραφημένες με γραμματοσειρά Times New Roman 12, στην ελληνική γλώσσα και θέμα ελεύθερο.

β) Κατηγορία Εφηβικής ποίησης

Κάθε μαθητής/τρια Γυμνασίου ή Γενικού/Επαγγελματικού Λυκείου μπορεί να συμμετέχει (ατομικά) με ένα (1) ποίημα, γραμμένο με ομοιοκαταληξία ή με ελεύθερο τρόπο, μέχρι τριάντα στίχους, στην ελληνική γλώσσα και θέμα ελεύθερο.

Η περίοδος υποβολής συμμετοχών αρχίζει την 1η Δεκεμβρίου 2020 και η καταληκτική ημερομηνία είναι η 28η Φεβρουαρίου 2021 (σφραγίδα ταχυδρομείου).

Όσοι μαθητές του σχολείου μας ενδιαφέρονται να πάρουν μέρος στο διαγωνισμό, μπορούν να επικοινωνούν με την υπεύθυνη του σχολείου μας για το διαγωνισμό κ. Δημητριάδου Δήμητρα στο mail του σχολείου που έχει οριστεί για την επικοινωνία με τους εκ/κους. (Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.)

Επιπρόσθετες πληροφορίες για το διαγωνισμό παρέχονται στην ιστοσελίδα http://educircle.gr/pentzikis/

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ: Καθημερινώς, στα τηλέφωνα 2521030833, 6945807070, 6932766574.

Έγκριση Υπουργείου

Στις 29 Μαίου 2018, το  γυμνάσιό μας  τίμησε τους δεκατέσσερις  μαθητές του  που συμμετείχαν στον 6ο Πανελλήνιο Λογοτεχνικό  Διαγωνισμό  Εφηβικού  Διηγήματος   και  Ποίησης Γρηγόρης Πεντζίκης .Σε  μια μικρή τελετή οι μαθητές- συγγραφείς πήραν τον έπαινό τους και χειροκροτήθηκαν από τους καθηγητές και τους συμμαθητές τους. Τους ευχόμαστε  να συνεχίσουν να γράφουν και να απολαμβάνουν την εμπειρία της συγγραφής !!!

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Μπουροτζόγλου Σωτηρία

pentzikis