Με τους μαθητές και τις μαθήτριες των τμημάτων Β1 και Β4 σκεφτήκαμε να εξερευνήσουμε λίγο παραπάνω τον κόσμο του Βυζαντίου, «ξεφεύγοντας» από το περιορισμένο (και συχνά απωθητικό για τους μαθητές) πλαίσιο του βιβλίου της Βυζαντινής Ιστορίας Β΄Γυμνασίου.

vyzantio

«Σκαλίζοντας» λοιπόν στο παρελθόν δημιουργήσαμε εργασίες σε μια ποικιλία θεμάτων, από τις οποίες παραθέτουμε ενδεικτικά κάποιες. Ευχαριστώ όλους τους μαθητές για την προσπάθεια.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός των εργασίων η Φιλόλογος του σχολείου κα Όλγα Γρηγοριάδου.

Στα πλαίσια της Γαλλοφωνίας οι μαθητές του τμήματος Γ1

1. Μαρία-Βασιλική
  2. Δημήτρης Π.
  3. Χριστίνα Ε.
  4. Χριστίνα Ρ.
  5. Βασιλική
  6. Ευριπίδης
  7. Μάρθα
  8. Δημήτρης Ν.
  9. Μαρία
  10. Γιώργος

με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την Τσινεβίδου Μαρία συμμετέχουν στο  Μαραθώνιο Ανάγνωσης  ένα πρόγραμμα φιλαναγνωσίας με στόχο την καλλιέργεια της φιλικής σχέσης των παιδιών με τη λογοτεχνία και την ανάγνωση και εντέλει την αγάπη τους για το βιβλίο, καθώς και τη γνωριμία τους με το έργο ενός Γάλλου συγγραφέα και την σχέση του με τον Ελληνικό πολιτισμό.

Στο φετινό Μαραθώνιο Ανάγνωσης οι μαθητές διαβάζουν μύθους του Αισώπου και του Ζαν ντε Λα Φονταίν με αφορμή και τον εορτασμό των 400 χρόνων από τη γέννηση του τελευταίου.

Παρακάτω θα βρείτε τα βίντεο που δημοσίευσε το Γαλλικό Ινστιτούτο.

Video Ελληνικά

Video Γαλλικά

Στο  πλαίσιο του μαθήματος της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας (Ελένη)  και κατά τη διάρκεια της εξ’ αποστάσεως  εκπαίδευσης οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ Γυμνασίου δουλεύοντας  με πολύ  μεράκι και φαντασία δημιούργησαν κόμικ  αντλώντας την έμπνευσή τους από τον πρόλογο του έργου. Υπεύθυνη εκπαιδευτικός η κα. Γεωργιάδου Ελισσάβετ.

epan1

Μαθητές και μαθήτριες των τμημάτων Γ1 και Γ4 με τη φιλόλογό τους κ. Ευαγγελία Ριτζαλέου συμμετέχουν στην τριημερίδα παρουσίασης της δράσης: «Διακόσια Χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση (1821-2021): Μνήμες και “εικόνες” από το παρελθόν υπό το πρίσμα του παρόντος και με το βλέμμα στο μέλλον» των ΣEΕ ΠΕ02 του ΠΕ.ΚΕ.Σ. A.M.Θ.

Από τη Δευτέρα 31/05 έως και την Τετάρτη  02/06 μαθητές από όλη την Περιφέρεια (από τη Δράμα μέχρι τον Έβρο) παρουσιάζουν δράσεις για τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση. Μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας, με την καθοδήγηση της φιλολόγου τους, έκαναν ερευνητικές εργασίες για πρόσωπα και γεγονότα της Ελληνικής Επανάστασης, με σκοπό τη δημιουργία αποθετηρίου στη σχολική ιστοσελίδα.

Οι μαθητές του σχολείου μας θα παρουσιάσουν διαδικτυακά τις εργασίες τους την Τρίτη 1η Ιουνίου 2021. Ώρα έναρξης: 17:30. Όποιος επιθυμεί να παρακολουθήσει την εκδήλωση μπορεί να χρησιμοποιήσει τον παρακάτω σύνδεσμο:

epan2

Κατά τη διάρκεια της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης και στο πλαίσιο του μαθήματος Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Γ1 και Γ4 εμπνεόμενοι από το διήγημα του Αντώνη Σαμαράκη "Ζητείται ελπίς", δημιούργησαν σε μορφή συννεφόλεξου τα δικά τους ζητούμενα. Υπεύθυνη της παρπάνω δράσης ήταν η φιλόλογος του σχολείου μας, Ελισσάβετ Γεωργιάδου.

anastasis  christina  dimitra
 dimitris  eleni eleni