Επίσκεψη στο χώρο των Δικαστηρίων Δράμας

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Γ1 του σχολείου μας πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στα Δικαστήρια και στην Υπηρεσία Επιμελητών Ανηλίκων και Κοινωνικής Αρωγής Δράμας, στο πλαίσιο του μαθήματος της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας, με υπεύθυνη καθηγήτρια την φιλόλογο κ. Ευαγγελία Ριτζαλέου και συνοδό την κ. Δέσποινα Κασμερίδου. Η συγκεκριμένη επίσκεψη πραγματοποιήθηκε ως μια δράση από αυτές που οργανώνει η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δράμας σε συνεργασία με την Υπηρεσία Επιμελητών Ανηλίκων και Κοινωνικής Αρωγής Δράμας, για το ετήσιο αφιέρωμα της ΔΔΕ Δράμας  "Γίνομαι πολίτης".

Τα παιδιά, έχοντας μελετήσει ρητορικά κείμενα, επισκέφθηκαν τον χώρο των Δικαστηρίων. Εκεί  παρακολούθησαν για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα μία πραγματική δίκη. Στη συνέχεια, αφού  συζήτησαν, με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, με την κ. Μαίρη Ελευθερίου, Επιμελήτρια Ανηλίκων,  για τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους, τα όρια και τους κανόνες, το δίκαιο και το άδικο, συμμετείχαν σε μία βιωματική δράση, σε μια εικονική δίκη μέσα σε δικαστική αίθουσα, με συγκεκριμένη υπόθεση, αναλαμβάνοντας ρόλους δικαστικών λειτουργών, συνηγόρων, μαρτύρων, διαδίκων.

Στο τέλος διάβασαν αποσπάσματα από τον δικανικό λόγο του Λυσία "Κατά Ερατοσθένους", στα Αρχαία και στα Νέα Ελληνικά.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες ενθουσιάστηκαν από τη συγκεκριμένη εμπειρία!