Με μεγάλη χαρά έλαβα το Βραβείο που απονέμει κάθε χρόνο ο Κύκλος του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου (Ελληνικό Τμήμα της Διεθνούς Οργάνωσης Βιβλίων για τη Νεότητα IBBY) σε Σχολικό – μαθητικό έντυπο, το οποίο καλλιεργεί τη φιλαναγνωσία και προωθεί την ανάγνωση παιδικής λογοτεχνίας. Το βραβείο δόθηκε για τη στήλη Δανειστική βιβλιοθήκη στην ιστοσελίδα του 1ου Γυμνασίου Δράμας. Η στήλη αυτή δημιουργήθηκε ως προέκταση κι αναπόσπαστο κομμάτι της σχολικής Βιβλιοθήκης μας, για να φιλοξενήσει τις δράσεις φιλαναγνωσίας που υλοποιώ με τους μαθητές και τις μαθήτριές μου, τις βιβλιοκριτικές και τα κείμενα δημιουργικής γραφής των παιδιών. Αποτελεί έναν χώρο κατάθεσης και διαμοιρασμού της αγάπης για το λογοτεχνικό βιβλίο, αλλά παράλληλα χώρο έμπνευσης, ενθάρρυνσης και δημιουργίας, για να καλλιεργηθεί η φιλαναγνωσία και η δημιουργική γραφή. Η απονομή του βραβείου αυτού μου δίνει μεγάλη χαρά και αποτελεί μεγάλη τιμή για εμένα και το σχολείο μας. Ευχαριστώ πολύ τον Κύκλο του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου. Ευχαριστώ πολύ όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες, παλιότερους και τωρινούς, επειδή αποδεικνύουν ότι οι έφηβοι είναι δραστήριοι και απολαμβάνουν τη λογοτεχνία. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ποτέ ότι για κάθε παιδί υπάρχει ένα βιβλίο που θα το συγκινήσει.
Η Βιβλιοθήκη μας θα ενισχυθεί με βιβλία από τις Εκδόσεις Μεταίχμιο, αξίας 300 ευρώ.
Ευαγγελία Ριτζαλέου, φιλόλογος

Μπορείτε να παρακολουθήσετε τη βράβευση (51:05):

IBBY 2

IBBY 1