Με μαθητές και μαθήτριες του τμήματος Β5 του 1ου Γυμνασίου Δράμας υλοποιήσαμε το πρόγραμμα Crocus του εκπαιδευτικού οργανισμού για το Ολοκαύτωμα στην Ιρλανδία, σε συνεργασία με το Εβραϊκό Μουσείο της Αθήνας.

Προμηθευτήκαμε βολβούς από το Εβραϊκό Μουσείο και τους φυτεύσαμε τον Νοέμβριο, για να ανθίσουν τέλη Ιανουαρίου. Στις 27/1/2022 άνθισε το πρώτο κίτρινο λουλουδάκι και ήταν πολύ συγκινητικό.

crocus8

crocus7

Με τους κίτρινους κρόκους θυμόμαστε 1,5 εκατομμύριο εβραιόπουλα και χιλιάδες άλλα παιδιά που χάθηκαν στο Ολοκαύτωμα. Με αυτόν τον τρόπο τα παιδιά δεν περνάνε στη λήθη. Η μνήμη τους και οι ιστορίες τους περνάνε στις επόμενες γενιές. Τα λουλούδια μάς υπενθυμίζουν όλα τα παιδιά που χάθηκαν. Το κίτρινο χρώμα των λουλουδιών μάς υπενθυμίζει τα κίτρινα αστέρια τα οποία ήταν αναγκασμένοι να φορούν οι Εβραίοι στο πέτο. Ταυτόχρονα, όμως, τα λουλούδια μάς υπενθυμίζουν ότι υπάρχει ακόμη ομορφιά στον κόσμο και ελπίδα για το μέλλον μας.

crocus5

Μαθήτριες ενημέρωσαν όλα τα παιδιά του σχολείου για το Ολοκαύτωμα και το Πρόγραμμα Crocus. Στον χώρο έξω από τη Βιβλιοθήκη μας οργανώσαμε μια Έκθεση με ενημερωτικό υλικό και συγκινηθήκαμε με το πρώτο λουλούδι που άνθισε. Το αφιερώσαμε στη μνήμη ενός μικρού εβραιόπουλου, του μικρού Ρενέ Μπενβενίστε.

crocus6

crocus1

Τα παιδιά που συμμετέχουν στο Πρόγραμμα ενημέρωσαν τους συμμαθητές/τριες τους για τα Κρυμμένα παιδιά της Κατοχής στην Ελλάδα και τους Δίκαιους των Εθνών, αλλά και για θέματα τοπικής ιστορίας. Αξιοποιήθηκαν κείμενα από το υλικό του Εβραϊκού Μουσείου για τη Ροζίνα Πάρδο και τα γεγονότα στη βουλγαροκρατούμενη περιοχή μας.

Παράλληλα, παρουσιάσθηκαν τα βιβλία τα οποία μπορούν να δανειστούν οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου από τη Βιβλιοθήκη μας με θέμα το Ολοκαύτωμα (Το ημερολόγιο της Άννας Φρανκ, τη Βιογραφία της Άννας Φρανκ σε κόμικ, το Αγόρι με τη ριγέ πυτζάμα, Μια μπαλάντα για τη Ρεβέκκα).

crocus2

crocus3

crocus4

Η ενημέρωση των μαθητριών τέλειωσε με μια ευχή: "Εμείς, τα παιδιά του 2022, σεβόμαστε τα ανθρώπινα δικαιώματα και αποδεχόμαστε το διαφορετικό. Είμαστε αντίθετοι σε κάθε μορφή ρατσισμού, στη ρητορική του μίσους, στον φανατισμό. Θυμόμαστε και δεν ξεχνάμε!"

Ευαγγελία Ριτζαλέου, φιλόλογος

Υπεύθυνη Προγράμματος