Ευχαριστήριο

Μέσα στη συννεφιά του κόσμου και της ζωής μας, μια χαραμάδα αισιοδοξίας μάς δίνει χαρά. Ένα μεγάλο ευχαριστώ από καρδιάς στους μαθητές μας, στους φοιτητές Σοφία Θεοδωρίδου και Άγγελο Σέντα! Δυο παιδιά πολύ αγαπημένα θυμήθηκαν τις δράσεις φιλαναγνωσίας και δημιουργικής γραφής, στις οποίες συμμετείχαν ως μαθητές Γυμνασίου, όταν όλα ήταν στην αρχή... Όταν η Βιβλιοθήκη μας ήταν σε έναν διάδρομο, σε μια μεταλλική βιβλιοθήκη... Όμως και τότε η αγάπη για τη Λογοτεχνία ήταν το ίδιο μεγάλη! Και ήρθαν τα παιδιά αυτά κι έφεραν βιβλία, πολύτιμα δώρα, για να διαβάσουν τα σημερινά μας παιδιά... Απεριόριστη χαρά... Κι ευγνωμοσύνη... Καλές σπουδές, Σοφία και Άγγελε! Σας αγαπάμε και σας καμαρώνουμε!

sofia aggelos

Η Σοφία μάς δώρισε τα βιβλία: Το καπλάνι της βιτρίνας σε κόμικ, Εκδ. Μεταίχμιο. Το μυθιστόρημα της αγαπημένης Άλκης Ζέη, διασκευασμένο ως graphic novel από τις δηµιουργούς κόµικς Στέλλα Στεργίου και Γεωργία Ζάχαρη. Τη Στέλλα Στεργίου τη γνωρίσαμε κι την αγαπήσαμε με τους μαθητές μου πέρσι, στο πλαίσιο του Μήνα Εφηβείας των Εκδόσεων Πατάκη. Η προφητεία του κόκκινου κρασιού, της αγαπημένης Λότης Πέτροβιτς, Εκδ. Πατάκη. Ένα συναρπαστικό μυθιστόρημα που φανερώνει ιστορικά γεγονότα που όλοι πρέπει να γνωρίζουμε για το Μελένικο και τους Έλληνες που έμεναν εκεί.

Κι ο Άγγελος μάς χάρισε τα: Οι βαλίτσες του Άουσβιτς, Ντανιέλα Παλούμπο, Εκδ. Κέδρος, και το Θαύμα, Παλάτσο, Εκδ. Παπαδόπουλος. Το πρώτο αναφέρεται στο Ολοκαύτωμα των Εβραίων και τον ρατσισμό, μέσα από ιστορίες παιδιών, και το δεύτερο το αγαπήσαμε πέρσι βλέποντας την ταινία και σχεδιάζοντας δράσεις, σε συνεργασία με τον καλό συνάδελφο Χρήστο Χαρακόπουλο.

Ευαγγελία Ριτζαλέου, υπεύθυνη Σχολικής Βιβλιοθήκης