Εκπαιδευτική εκδρομή στην έκθεση "connected" στο noesis

Οι μαθητές της Α’ Γυμνασίου επισκέφθηκαν το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και το Μουσείο Τεχνολογίας-ΝOESIS και ξεναγήθηκαν στην έκθεση «Connected-Η ιστορία των Υπολογιστών και η ζωή με το Διαδίκτυο». Η περιοδική έκθεση “Connected” ανιχνεύει την τεχνολογική εξέλιξη, αποτυπώνει την έκταση της διασύνδεσης ανθρώπων και υπολογιστικών συστημάτων, επισημαίνει τις προοπτικές που αυτή φαίνεται να έχει και θέτει ερωτήματα για τις ευκαιρίες που αναδύονται και τους κινδύνους που ελλοχεύουν. Οι  μαθητές μας κατανόησαν τις δυνατότητες του ψηφιακού κόσμου μέσα στον οποίο έχουν γεννηθεί, διαμόρφωσαν μια ολοκληρωμένη άποψη γνωρίζοντας πως ήταν τα πράγματα πριν την ψηφιακή επανάσταση και πως είναι τώρα και αναγνώρισαν ότι το Διαδίκτυο αποτελεί μέσο επικοινωνίας, συνεργασίας, ενημέρωσης, ψυχαγωγίας και πολιτισμού.

Κατά τη διάρκεια της ξενάγησης τονίστηκε το πόσο σημαντικό είναι να ακολουθούν τους κανόνες ηθικής δεοντολογίας του διαδικτύου και να αναγνωρίζουν τις πιθανές παγίδες αυτού. Μέσα σ΄ ένα  κόσμο πλήρως εξαρτημένο από την τεχνολογία οι έφηβοι πρέπει από πολύ μικροί να έρθουν σε επαφή μ’ έναν καλύτερο τρόπο μαζί της έτσι ώστε να δημιουργήσουν τους όρους για να καλυτερέψουν τις ζωές τους στην κοινωνία της πληροφορίας.

Στη συνέχεια οι μαθητές ξεναγήθηκαν στην έκθεση της τεχνολογίας των μεταφορών και είδαν οχήματα ιστορικού, συλλεκτικού και εκπαιδευτικού ενδιαφέροντος και στην έκθεση της αρχαίας ελληνικής τεχνολογίας που παρακολούθησαν δείγματα τεχνολογικών στοιχείων και επιτευγμάτων της αρχαίας Ελλάδας. Στη συγκεκριμένη έκθεση είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά ένα ομοίωμα του μηχανισμού των Αντικυθήρων που αποτελεί ένα από τα πρώτα υπολογιστικά συστήματα.

canvas