Μαθητές και μαθήτριες του 1ου Γυμνασίου Δράμας αγγίζουν το Ολυμπιακό πνεύμα στην Αρχαία Ολυμπία

Στις 16 Απριλίου 2024, 40 μαθητές και μαθήτριες της Γ’ τάξης του 1ου Γυμνασίου Δράμας, είχαν την μοναδική εμπειρία να ζήσουν από κοντά την Αφή της Ολυμπιακής Φλόγας στην Αρχαία Ολυμπία και να νιώσουν τον ενθουσιασμό και την συγκίνηση που πηγάζει από το Ολυμπιακό ιδεώδες.

Η εκδρομή πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των πολιτιστικών προγραμμάτων που υλοποιούνται στο σχολείο με θέμα τους Ολυμπιακούς Αγώνες, αλλά και τα Ανθρώπινα Δικαιώματα.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψής τους, οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν από κοντά την τελετή της Αφής της Ολυμπιακής Φλόγας και να ξεναγηθούν στον Αρχαιολογικό Χώρο και στο Αρχαιολογικό Μουσείο της Αρχαίας Ολυμπίας.

Η εμπειρία της εκδρομής άφησε στους μαθητές και στις μαθήτριες ανεξίτηλες αναμνήσεις καθώς ήρθαν σε επαφή με τις διαχρονικές αξίες του Ολυμπισμού, όπως η φιλία, ο σεβασμός, η αριστεία και η ευγενής άμιλλα.

IMG 4863  IMG 4886
Την Δευτέρα 14 Μαρτίου 2022 το τμήμα Γ3 του 1ου Γυμνασίου Δράμας ,με συνοδούς καθηγητές τους κ.Κοτζαμπάση,κ. Γεωργιάδου και κ.Κύρου, πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στην Ξάνθη όπου συμμετείχε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα που διοργάνωσε το ΚΕΠΕΑ Βιστωνίδας με τίτλο «Ο Θησαυρός της Παλιάς Πόλης».
xanthi2

Στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος με θέμα "Υπέρμαχοι των ανθρώπινων δικαιωμάτων που αλλάζουν τον κόσμο μας" και υπεύθυνη τη φιλόλογο του σχολείου μας κα Ελ. Γεωργιάδου, είχαμε τη χαρά να υποεδεχθούμε στο σχολείο μας τον Υπεύθυνο Επικοινωνίας και Πληροφόρησης του ΟΗΕ για την Ελλάδα κ. Δημήτρη Φατούρο. Ο κ. Φατούρος συνομίλησε με τους μαθητές τμημάτων του σχολείου μας για θέματα που σχετίζονται με τον Οργανισμό Ηνωμένων Εθνών και το ρόλο του στην Ελλάδα του χθες και του σήμερα. Παρουσίασε και ανέλυσε τους 17 στόχους που έχει θέσει ο Οργανισμός για τη βιώσιμη ανάπτυξη (Ισότητα των φύλων, Μηδενική πείνα, Λιγότερες ανισότητες κα) και απάντησε στις ερωτήσεις που τέθηκαν από τους μαθητές και τις μαθήτριες.

IMG 8311 IMG 8322

Η χαρά μας πολλαπλασιάστηκε καθώς βρέθηκαν μαζί μας μέσω τηλεδιάσκεψης μαθητές και μαθήτριες από την Καρδαμύλη Μεσσηνίας, από την Κω, την Λέρο αλλά και από την Ίμβρο! Αξιοποιώντας τα εργαλεία της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης μαθητές από τις παραπάνω περιοχές είχαν την δυνατότητα να συμμετάσχουν στην συζήτηση που έλαβα χώρα στο αμθιθέατρο του 1ου Λυκείου - 1ου Γυμνασίου Δράμας. Ο κ. Φατούρος έκλεισε την ομιλία του λέγοντας πως ο κόσμος μας σήμερα είναι καλύτερος σε σχέση με το παρελθόν και ότι θα γίνει ακόμη καλύτερος για τις επόμενες γενιές!

IMG 8329

Το τμήμα Β4 του σχολείου μας πραγματοποίησε την Τετάρτη 23/2/2022 την πρώτη του εκπαιδευτική επίσκεψη στην Καβάλα ως μέρος του πολιτιστικού προγράμματος "Ο πολιτισμός αλλιώς!" με υπεύθυνες καθηγήτριες τις κα. Γεωργιάδου και κα. Κύρου. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα που διοργάνωσε το ΚΕΠΕΑ Φιλίππων με τίτλο "Διαβάζω την πόλη μου".

fil1 fil2

Αρχικά η κ. Ελένη Αντωνάρα, υπεύθυνη του κέντρου, μας ξενάγησε στις μοναδικές καπναποθήκες της πόλης εξηγώντας μας την ιστορία που κρύβει η καθεμία. Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε το Μουσείο Καπνού, μοναδικό στο είδος του στην Ευρώπη, όπου μάθαμε τις ευεργετικές ιδιότητες του φυτού του καπνού και "ζήσαμε" την εποχή της καπνοκαλλιέργειας μέσα από εικόνες, φωτογραφίες, αντικείμενα, μυρωδιές και διηγήσεις! Τέλος,παρακολούθησαμε την παρουσίαση που έγινε στην βιβλιοθήκη για το πώς παλιά βιομηχανικά κτίρια μπορούν να επαναλειτουργήσουν και να γίνουν βιώσιμα στην σύγχρονη εποχή!

fil4 fil3

Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη στο πλαίσιο πολιτιστικών προγραμμάτων

Την Πέμπτη, 27 Φεβρουαρίου 2020, στο πλαίσιο των πολιτιστικών προγραμμάτων: Ανακαλύπτοντας το αρχαίο θέατρο, Γωνιές πολιτισμού, Πολιτισμός και Τεχνολογία 70 μαθητές της Γ΄ Τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν τη Θεσσαλονίκη και ιδιαίτερα το Τελλόγλειο Ίδρυμα ,όπου περιηγήθηκαν στην έκθεση και γνώρισαν από κοντά τον μαγικό κόσμο του σημαντικού Έλληνα ζωγράφου, Αλέξη Ακριθάκη.

IMG 5434 EFFECTS

Στην έκθεση παρουσιάζεται το μεγαλύτερο μέρος των «τσίκι-τσίκι», έργων φτιαγμένων με τη χαρακτηριστική γραφή του καλλιτέχνη με μελάνι σε χαρτί και μερικές φορές με τη προσθήκη χρωματιστής τέμπερας και σπάνια άλλων υλικών.

Στη συνέχεια πήραν μέρος σε μία βιωματική δράση κατά τη διάρκεια της οποίας οι μαθητές μας διασκέδασαν δημιουργώντας το δικό τους τσίκι τσίκι έργο.

Ακολούθησε ένας περίπατος στο ρωμαϊκό παρελθόν της Θεσσαλονίκης κατά τον οποίο οδηγήθηκαν στα παλαιότερα σωζόμενα μνημεία της, Ροτόντα, Καμάρα, Γαλεριανό συγκρότημα, Εγνατία οδός αλλά και στον μεγαλύτερο αρχαιολογικό χώρο της πόλης, την Αγορά. Ξαναβίωσαν την αίγλη της πόλης, μια πόλης που ένωνε τη δύση με την ανατολή, και παρακολούθησαν την αλλαγή της από ρωμαϊκό σε χριστιανικό κέντρο.

IMG 5463 IMG 5474 IMG 5488