Μοριάς 21 - Τα δέντρα θυμούνται και μιλούν

Μοριάς 21 - Τα δέντρα θυμούνται και μιλούν,

μια πρωτοβουλία για την επέτειο των 200 ετών από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης

ta dentra

Με έρευνα του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, του Γεωπονικού Παν/μίου Αθηνών και του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Καλαμάτας, εντοπίστηκαν μερικά από τα υπεραιωνόβια δέντρα της Πελοποννήσου. Μέσα από τις «βιογραφίες» των 27 αυτών μνημείων της φύσης, μαθήτριές μας, από τη Β΄ Γυμνασίου, γνωρίστηκαν με τα δέντρα, τα μοναδικά χαρακτηριστικά τους αλλά και το ταξίδι τους στον χρόνο και την νεότερη ελληνική ιστορία με επίκεντρο τα γεγονότα που διαδραματίστηκαν στην Πελοπόννησο πριν, κατά τη διάρκεια και μετά την Επανάσταση του 1821 και την ίδρυση του Ελληνικού κράτους. Πρόκειται για δέντρα όπως ελιές, πλάτανοι, βελανιδιές, δρύες και φοίνικες που ήταν ζωντανά κατά τις αρχές του 19ου αιώνα, δέντρα άνω των 200 ετών, μάρτυρες των γεγονότων της Επανάστασης.

Βραβεύσεις μαθητών

Ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα του 6ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού με θέμα Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΟΧΥΡΩΝ. Ο διαγωνισμός οργανώνεται από τον Σύλλογο Φίλων Οχυρού Ιστίμπεη, σε συνεργασία με τους Υπεύθυνους Σχολικών Δραστηριοτήτων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών.

Η μαθήτρια της Β΄ Γυμνασίου Όλγα Σελελιάδου έλαβε το πρώτο βραβείο, στην κατηγορία Διήγημα/Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, και ο μαθητής της Β΄ Γυμνασίου Μιχαήλ-Λέανδρος Τσίλης έλαβε το τρίτο βραβείο, στην ίδια κατηγορία. Συγχαρητήρια και στα δύο παιδιά!!!

Πολλά συγχαρητήρια και στα δέκα παιδιά μας που έλαβαν μέρος στον διαγωνισμό. Ο ανταγωνισμός ήταν μεγάλος, καθώς συμμετείχαν 1298 μαθητές και 174 εκπαιδευτικοί από 194 Σχολεία (Δημοτικά-Γυμνάσια-Λύκεια) από όλη την Ελλάδα.

Δημιουργική Γραφή Διάλογοι του Μικρού Πρίγκιπα με το τριαντάφυλλό του

mikros prigkipas b

Δημιουργική Γραφή

Διάλογοι του Μικρού Πρίγκιπα με το τριαντάφυλλό του

Οι μαθητές και οι μαθήτριες, με την καθοδήγηση της φιλολόγου τους Ευαγγελίας Ριτζαλέου, στο πλαίσιο Δράσης Φιλαναγνωσίας και Δημιουργικής Γραφής, εμπνέονται από το απόσπασμα του Μικρού Πρίγκιπα στο σχολικό βιβλίο, και δημιουργούν διαλόγους, οπτικοποιούν, ζωγραφίζουν. Ακολουθούν μερικά δείγματα της δουλειάς τους:

Ποιητικοί πειραματισμοί - 21η Μαρτίου, Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης.

Ποιητικοί πειραματισμοί

polh

Η Εταιρεία Συγγραφέων θέσπισε την Ημέρα Ποίησης το 1998, επιλέγοντας για τον εορτασμό της την 21η Μαρτίου· πρώτη μέρα μετά την εαρινή ισημερία – αρχή της άνοιξης. Το 2001, ύστερα από εισήγηση του τότε προέδρου της Εταιρείας Βασίλη Βασιλικού, η UNESCO υιοθέτησε την «Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης» αναθέτοντας στη χώρα μας να οργανώσει τον πρώτο διεθνή εορτασμό.

Μαθητές και μαθήτριες της Β΄ Γυμνασίου με τον Όμιλο Φιλαναγνωσίας και Δημιουργικής Γραφής και την καθοδήγηση της φιλολόγου τους κ. Ευαγγελίας Ριτζαλέου, πειραματίστηκαν και απόλαυσαν την ποίηση ... αλλιώς!

Υπερρεαλιστικοί Πειραματισμοί

yperreal

Αφού απολαύσαμε το ποίημα του Ζακ Πρεβέρ "Βγαίνοντας από το σχολείο..." στο σχολικό βιβλίο, ταξιδεύοντας με τις εικόνες του, συζητήσαμε για τον υπερρεαλισμό στην Τέχνη και στην Ποίηση, απελευθερώσαμε τη δημιουργική φαντασία μας και πειραματισθήκαμε ως φιλόδοξοι υπερρεαλιστές ποιητές. Μερικά δείγματα των προσπαθειών μας:

Βγαίνοντας από το σχολείο μας συναντήσαμε

Έναν μεγάλο σιδηρόδρομο με χρυσά βαγόνια

Και ανεβήκαμε στον σιδηρόδρομο και πήγαμε ταξίδι.

Συναντήσαμε τον ήλιο με τους πλανήτες του